Rotasyon veya savurma - döner kalıplama adı verilen plastik üretim teknolojisini Türkiye’ye getiren ilk firma unvanına sahip Floteks, 1983 yılından beri başta otomotiv olmak üzere pek çok sektöre (tarım, hayvancılık, inşaat, oyun parkları, müşteriye özel ürünler, taşıma paletleri vb.) PE, PP, PA gibi hammaddelerden mamul ürünler imal etmektedir. Floteks Otomotiv; ISO 9001, ISO TS 16949, ISO 14001, OHSAS 18001, AS 9100 sertifikalarına sahip uluslararası bir kuruluştur. Bu sebepledir ki; Otomotiv Ana Sanayiindeki global marka müşterilerine stratejik ortak olarak sistem parçaları geliştirilmekte ve üretilmektedir. Otobüs, kamyon, hafif ticari araç, traktör ve iş makinelerine plastik parçalar üreten Floteks; Avrupa ve dahası Dünya standartlarındaki tesisleri ve iş gücü ile yeni projelerle fark yaratan öncü bir kuruluştur.
Kurumsal yapısı, profesyonel yönetim ve organizasyon ağı ile 4 ayrı lokasyonda 30 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurulu tesislerinde; 2 ayrı laboratuvarda uluslararası standartlarda AR GE ve ÜR GE yaparak, müşterilerine çok kısa süre içinde yüksek kalitede, en esnek ve uygun koşullarda hizmet verebilmektedir. Karakalem çiziminden nihai ürünün montajına uzanan tüm aşamaları kendi çatısı altında toplayabilmiş Türkiye’deki ilk ve tek rotasyon tesisi Floteks; Hafif ticari araçlar için iç trim parçaları geliştirmesi ve seri sevkiyatı yapan bir şirket konumuna ulaşarak, yüksek düzeyde ürün ve yüzey kalitesi gerektiren bu segmentte önemli projelere imza atmaktadır. Yıllık 5 bin ton plastik işleme kapasitesine sahip firma, kapasitenin yaklaşık 3 bin tonunu kullanmaktadır. Floteks, üniversite, TÜBİTAK ve ana sanayi işbirliği sonucu, rotasyon teknolojisi ile CNG tanklarını ve iç trim parçalarının tasarlanıp üretilmesinde ana sanayilerin yüksek standartlardaki beklentisini karşılayan seri şartları sağlamış AR GE ve Inovasyon kapsamında ödüllendirilen öncü bir Otomotiv firmasıdır. Bu yolda sağlam adımlar ile ilerlemeyi hedef belirlemiş olan firmada her yıl cironun yüzde 4’ü AR GE’ye ayırılmaktadır. Floteks’in 2’si 2014’ te olmak üzere toplamda 7 patent başvurusu, 50 tasarım tescilli ve 20 faydalı model ürünü bulunmaktadır.

Yıllık ortalama yüzde 8 büyüme sağlayan Floteks Otomotiv, ihracatta da Batı Avrupa, İrlanda, Brezilya ve Rusya'daki ana Otomotiv üreticisi global markalara seri sevkiyatlar yapmaktadır. Floteks inovatif ürünler ile katıldığı yurtdışı organizasyonlar ve fuarlar sayesinde ihracat oranını önemli oranda artırmayı başarmış ve bu yolda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Otomotiv ana sanayiine sevk edilen ürünleri, ticari araç sektörünün önde gelen fuarlarından IAA Ticari Araçlar Fuarı ve Agritechnica Fuarında ihracat müşterileri ile buluşturan Floteks; Tarım ve iş makinaları konusundaki ürünlerini de uluslararası fuarlara katılarak merkezi Avrupa’daki faaliyetlerine devam etmektedir.

Başta Avrupa Birliği ülkelerinde olmak üzere araçlardaki emisyon değerlerinin düşürülmesine yönelik standartların, Türkiye otomotiv sektöründe de aynı paralellikte yürümesi sebebiyle: “Özellikle ticari araçlarda; emisyon değerleri düşürüldükçe ve standartlar değiştikçe çeşitli regülasyonlar sebebiyle daha fazla plastik kullanımı gündeme geliyor. Türkiye ‘de bu değişimin bir parçası olarak hareket ediyor: Uygulama çerçevesinde; hafiflik, korozyon, dayanım, darbeye karşı sönümleyici gibi özelliklere sahip plastik parçalara yöneliş söz konusu. Burada plastiğin mevcut özellikleri ile daha ön plana çıktığını görülmekte. Ad Blue sistemli araçların ilave depoları, araçların hafifletilmek istenilmesi, daha az yakıt - daha fazla yük taşıma, traktör vb. tarım araçlarında ve iş makinalarında tasarımları gereği de aracın her boşluğundan faydalanıp max. hacime ulaşan yakıt depo sistemleri çok önemli ihtiyaçlar olarak görüldüğünden, Rotasyon teknolojisi ile kalıplama ve seri ürün elde etme avantajlı, teknolojik ve ekonomik iyi bir seçenek olmuştur. Floteks’ in Plastik olarak üretmekte olduğu tüm ürünler; TÜV’ ün bu konudaki regülasyonlarına ait testlerden her defasında başarı ile geçmektedir.


VİZYONUMUZ
Rotasyon teknolojisiyle üretimde Türkiye’nin en yüksek pazar payına sahip bir lider, kalıp üretiminde dünyadaki tüm rotasyon firmalarına hitap edebilen bir kalıpçı olmaktır.

MİSYONUMUZ
Tüm dünyada geçerli olacak kalitede polietilen ve diğer plastik hammaddelerden ürünler geliştirmek, müşteri beklentilerini aşarak talep yaratmak ve hedef pazarlarımıza sunmak
• Plastik rotasyon teknolojisinde ve bu konuyla ilgili kalıp imalatında sürekli gelişmek,
• Şirketin sağlıklı gelişmesi için sermaye birikimi sağlamaktır.

FLOTEKS KALİTE POLİTİKASI
· Topluma, çalışanlarına ve çevreye karşı sorumluluklarının bilincinde, pazarda lider, saygın ve kalıcı bir kuruluş olmak,
· Müşteri memnuniyeti sağlamak için kalite yönetim sisteminin şartlarına uymak ve etkinliğini sürekli iyileştirmek,
· Değişen rekabet şartlarına uyarak, müşterilere en yüksek faydayı sağlayacak ürün ve hizmetleri geliştirip sunmak, tercihlerini firmamıza yönlendirmek,
· Tedarikçilerimizle işbirliği ve güven içinde çalışarak maliyetlerimizi düşürmek, verimliliğimizi ve karlılığımızı artırmak,
· Çalışanlarımızın mesleki ve kişisel gelişimlerini, eğitilmelerini desteklemek ve teşvik etmek,
· Tüm çalışanların yenilikçiliği, sürekli gelişmeyi, iyileştirmeyi ve mükemmelliğe erişmeyi esas almalarını sağlamak,
· Bütün faaliyetlerimizde toplam kalite bilincini benimsemek, uygulamak ve bunu tüm davranışlarımızda sergilemek,
· Bu politikaları gerçekleştirebilmek için kalite yönetim sistemlerimizi sürekli iyileştirmeyi ve uygulanabilir tüm şartları yerine getirmeyi taahhüt ediyoruz.